Anasayfa

Batak oyununda koz ihale sonucunda belirlenir. Eğer oyuna siz başlıyorsanız 4 ile ihaleyi başlatmış olursunuz, sırayla diğer oyuncular bu sayıyı artırır, ihaleye girmek istemeyen oyuncu pas diyebilir. Eğer herkes pas deyip sıra size döndüğünde ihale sizde kalmış olur ve koz belirlemeye geçilir.

Kozu elinizde en çok ve en iyi kartların bulunduğu kart türünden seçmeniz gerekmektedir.

Kartların değerleri şu şekildedir. (A) (K) (Q) (J) (10) (9) (8) …

Oyunda her oyuncuda 13 kart bulunur. Oyuna başlayan oyuncu herhangi bir kart ile oyuna başlar. Örneğin Sinek 9 ile oyuna başladığında ondan sonra oynayacak oyuncu elinde bulunuyorsa daha yüksek değerli bir kart atmaktadır. Elinde sinek (A) (K) (Q) (J) (10) kartlarından biri var ise bunlardan birini atması gerekmektedir. Ancak elinde bu kartlardan bulunmuyorsa daha düşük değerli bir Sinek atabilir. Eğer elinde sinek yoksa diğer kart türlerinden birini atabilir. Eğer koz olan kart türünden birini atarsa diğer oyuncular yine sinek atmak zorunda olduğu için ve koz üstün olduğu için koz atan oyuncu yerdeki kartları alır ve 1 puan kazanmış olur. Bu bölümde koz atıyorsanız ve diğer oyuncuların sinek atacağından eminseniz elinizdeki en düşük kozu atmaya özen göstermelisiniz çünkü yüksek değerliler ileride de lazım olacaktır. Eğer siz koz attığınızda elinde sinek olmayan başka bir oyuncu da koz atarsa, hangi koz daha üstün ise yerdeki kartları o alır. Oyun içerisinde koz çıkılmamış ise en yüksek değerlikteki kart oyunu alır. Ancak elinizde sinek veya koz yok ise attığınız kart kupa (A) dahi olsa yerdeki kartları sinek olan kartların en yüksek değerliklisini atan kişi kazanır.

Eğer ihaleyi belirleyen oyuncu ihaleyi belirlediğinde söylediği sayı kadar puan alamaz ise 6 ile ihaleyi belirlediyse -6 puan alır. Eğer söylediği kart sayısı kadar veya daha fazlasını aldığında aldığı puan hanesine yazılır örneğin 8 tane 4’lü aldıysa 8 puan kazanır. El içerisinde hiç kart alamayan oyuncu ise ihaleyi kazanın -1 katı kadar puan kaybeder örneğin ihaleyi kazanan oyuncu 8 puan kazandıysa hiç kart alamayan oyuncu -8 puan alır.

Oyun bittiğinde puanlar toplanır ve en çok puan kazanan oyuncu 1. olur.

Reklam
Kategori:
  1. ismail diyor ki:

    ben emekli bir insanım gün boyunca ugraştıö facede okey oyununa giremedim bizim gibi emekli insanların tek eglencesi bu oyun illa her şey paramı siz sosyal paylaşım sitesi degilimisiniz


Anasayfa
Copyright © 2012-2014 - Sitemap

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [bir.saniye@outlook.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.